Strona główna  /  Zdrowie   /  Ergonomia w biurze – jak zadbać o postawę w miejscu pracy?
ergonomia w biurze jak zadbać o postawę w miejscu pracy

Ergonomia w biurze – jak zadbać o postawę w miejscu pracy?

Coraz częściej mówi się o tym, że wielogodzinne siedzenie przy biurku nie jest korzystne dla postawy. Skupieni pracownicy umysłowi zapominają o wyprostowanych plecach, zaokrąglają je i przyjmują pozycję, określaną humorystycznie jako “krewetka”. Raz na jakiś czas nie jest to problemem. Gorzej, jeśli wchodzi w nawyk i rujnuje kondycję kręgosłupa, a nawet powoduje ból. Aby tego uniknąć, warto zadbać o ważny aspekt, jakim jest ergonomia biura i poszczególnych jego elementów. W tym artykule znajdziesz informacje, dlaczego ergonomia jest ważna i jak wprowadzić ją do miejsca pracy. Nie zapominamy też o podaniu wskazówek, jak siedzieć na krześle biurowym oraz jak wybrać meble do gabinetu.

Dlaczego ergonomia jest ważna?

Ergonomia, czyli dostosowanie elementów przestrzeni, mebli czy innych czynników do naturalnych i anatomicznych możliwości człowieka, to coś, o co warto zadbać w swoim miejscu pracy. Jeśli administrujesz biurem, zarządzasz zespołem lub prowadzisz firmę i zatrudniasz pracowników, polecamy przyjrzeć się bliżej zagadnieniu ergonomii. Stworzenie przyjaznej przestrzeni to nie tylko dobry uczynek lub modne PR-owo posunięcie, ale coś, co ma znaczenie dla naszego zdrowia.

  • Ergonomia stanowiska pracy oraz całej infrastruktury firmowej to m.in. korzyść dla pracowników. Nie muszą męczyć się przy zbyt małych biurkach lub siedzieć na niewygodnych krzesłach, bo dostarcza się im funkcjonalne i nowoczesne meble.
  • Stworzenie ergonomicznego biura to także inwestycja w efektywność zespołu. Odpowiednio dobrane biurka do potrzeb biznesu i pracowników, ergonomiczne fotele biurowe, wygodne lady recepcyjne czy inteligentne rozwiązania, np. do prowadzenia kabli przy stanowiskach wpływają na samopoczucie personelu.
  • Wygodne meble pozytywnie wpływają też na wydajność zespołu. Na funkcjonalnym stanowisku pracownicy wolniej się męczą, a więc koncentrują się dłużej i wypracowują lepsze wyniki. Dzięki ergonomicznemu wystrojowi, możesz obserwować dynamiczny rozwój firmy.

Ergonomiczne biuro – jak je urządzić?

Zasadnicze pytanie brzmi: czy istnieją ergonomiczne biurka i krzesła do pracy? Na szczęście możemy odpowiedzieć twierdząco. Są to m.in. wysokiej jakości krzesła biurowe, np. fotele marki Interstuhl, lub biurka z regulacją wysokości. Dzięki takim meblom praca upływa przyjemniej, a ciało męczy się w znacznie mniejszym stopniu, ponieważ przyjmuje zdrowszą i bezpieczniejszą pozycję.

Kiedy zależy Ci na przygotowaniu funkcjonalnych i komfortowych stanowisk pracy, polecamy zwrócić uwagę na biurka do pracy na stojąco lub siedząco. To nowoczesne rozwiązania, obecne głównie w branży IT. Nie ma jednak przeciwwskazań, by pojawiły się w też w biznesach innego typu. Możliwość pracy w dogodnej pozycji oraz zmieniania jej w ciągu dnia poprawia samopoczucie pracowników, dostarcza im przyjemnej odmiany oraz niewymagającego, ale zdrowego ruchu.

Nowoczesne, ergonomiczne biurko wykorzystujące funkcję UP&DOWN to coś, co powinno Cię zainteresować. Pozwala spersonalizować stanowisko pracy, co jest szczególnie cenne, jeśli w Twojej firmie każdy pracownik ma konkretnie przydzielone miejsce. Ustawienie preferowanej wysokości blatu roboczego w zależności od wzrostu albo pracy w pozycji siedzącej lub stojącej poprawia wydajność pracownika oraz pozytywnie wpływa na jego postawę. Wyposażenie biura uzupełnij o ergonomiczne krzesło biurowe z udogodnieniami, takimi jak regulacja wysokości siedziska, wyprofilowane oparcie i podłokietniki.

Jak ergonomicznie siedzieć przy biurku? – Przydatne wskazówki

Na koniec garść wskazówek, jak ergonomicznie siedzieć przy biurku. Szczególnie podczas wielogodzinnej pracy biurowej warto zadbać o postawę i siedzieć z wyprostowanymi plecami. Błędem jest zarówno robienie tzw. kociego grzbietu, jak i wyginanie kręgosłupa w przeciwną stronę. Zaleca się opieranie pleców o oparcie krzesła lub fotela. Tak siedząc, powinno się zaobserwować, że uda i łydki tworzą kąt prosty. Podobnie w górnej części sylwetki – przedramiona oparte o biurko powinny mieć prostopadłą pozycję względem kręgosłupa.

Co zrobić z nogami? Chociaż każdego kusi, aby oprzeć stopy o nogi krzesła lub przyciągnąć nogi lub jedną nogę bliżej podudzia, lepiej pozostawić stopy płasko na ziemi. Dzięki temu łatwiej o zachowanie poprawnej pozycji pleców. Głowa powinna być ustawiona prosto, nie pochylona nad monitorem lub stale uniesiona. Pozostaw ją w neutralnej postawie, jakby była przedłużeniem kręgosłupa.

Dzięki tym wskazówkom będzie Ci się pracowało wygodniej. Zapomnisz o bólu pleców lub szybko kończącym się zapale do pracy. Kluczem do utrzymania prawidłowej postawy są ergonomiczne meble do biura, takie jak funkcjonalne biurka z regulowaną wysokością oraz solidne fotele biurowe, które oferuje m.in. marka Interstuhl. Zamówisz je w Wiśniewski Office i stworzysz sobie oraz współpracownikom wygodne stanowiska pracy.