Strona główna  /  Akustyka biura   /  Hałas w biurze
zielone akustyczne ścianki działowe w biurze

Hałas w biurze

Jak poprawić złą akustykę w biurze?

Akustyczna ścianka działowa czyli o tym, że akustyka decyduje w dużym stopniu o wydajności

Każdy, kto chce zapewnić pracownikom wysoki komfort pracy, a co za tym idzie dobrą efektywność pracy musi pomyśleć o akustyce przestrzeni biurowej. Jej poprawa będzie szczególnie ważna wszędzie tam gdzie pracuje się w skupieniu, a obecny poziom hałasu przeszkadza pracownikom.

Zła akustyka pomieszczenia powstaje, gdy fale dźwiękowe z sufitów lub ścian wracają do pomieszczenia. Odbijają się od twardych powierzchni tworząc tak zwany „pogłos”.

Ścianka akustyczna

zielone akustyczne ścianki działowe w biurze

Nowoczesna akustyczna ścianka działowa może być bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu. Przegroda akustyczna w biurze ma funkcję pochłaniacza: wychwytuje przeszkadzające fale i zapobiega ich docieraniu do innych powierzchni.

Pozwala ona również na osiągnięcie innego ważnego celu. Można za jej pomocą wizualnie podzielić biuro tworząc strefy, np. spotkań, odpoczynku, oddzielić ksero. Ponadto ścianki na kółkach umożliwiają elastyczne tworzenie stref co może często okazać się bardzo przydatne.

Mając akustycznie ścianki działowe w biurze, można wydzielić:
– indywidualne miejsca pracy do pracy w koncentracji
– miejsce do rozmów telefonicznych, dodatkowo z niewielkim stolikiem
– miejsce do krótkich spotkań face to face albo spotkań projektowych (będą najbardziej efektywne jeśli będą odbywać się przy wysokim stole)
– miejsce do spotkań z klientem zapewniając mu poczucie indywidualnej opieki i zachowanie tajemnicy
– miejsce odpoczynku

przestrzeń biurowa z wydzielonym miejscem na kawę

sala do rozmów z wysokim stołem

ksero otoczone ściankami akustycznymi

Dodatkowo izolacja akustyczna może być bardzo estetyczna i dodawać przestrzeni indywidualności. O ile bowiem jesteśmy zdania, że meble oraz krzesła powinny być przede wszystkim funkcjonalne i ich kolor również powinien być funkcjonalny, to ścianka działowa może być kolorowa, ponieważ nikt na niej nie siada, nie umieszcza żadnych rzeczy, słowem “nie używa”. Kolorowe będą wtedy odgrywać podobną rolę w biurze co kwiaty – poza swoją standardową funkcją – dodadzą żywych barw.


Jaką wielkość przegrody wybrać?

Rozmiar dźwiękochłonnej przegrody w biurze zależy przede wszystkim od pożądanego pochłaniania dźwięku. Jeśli dwa biurka mają być oddzielone przegrodą, musi ona być tak szeroka jak biurka. Fale dźwiękowe rozprzestrzeniają się na wszystkie strony. Przegroda musi tworzyć barierę do jej dalszego rozprzestrzeniania się.

cztery miejsca pracy do pracy w skupieniu

dwa biurka ze ściankami tapicerowanymi

Jeśli chodzi o wysokość przegród wolnostojących w biurze, modele o wys. 1600 milimetrów okazały się bardzo funkcjonalne w praktyce. Ten wymiar jest funkcjonalnym kompromisem między ochroną wizualną i akustyczną. Ponadto przy tej wysokości ścianek można kontrolować oświetlenie (naturalne i sztuczne). A ono odgrywa równie ważną rolę w tworzeniu efektywnego środowiska pracy.

Dobrym pomysłem może być wybór dwóch kolorów.
 Ale to wyłącznie w przypadku gdy biuro jest większe, a ścianek kilka. Dzięki temu będą razem wyglądać ciekawie.

Pomieszczenia, w których jedna albo kilka ścian jest pustych

W takim pomieszczeniu dźwięk będzie odbijał się od ścian, sufitu i podłogi tworząc pogłos. Taki przypadek może łatwo pojawić się w sali konferencyjnej, gabinecie lekarskim, salce do rozmów, odpoczynku. Jeśli masz taki problem w salce o pow. ok. 25 m², możliwym rozwiązaniem będzie ustawienie ścianek akustycznych o wielkości ok. 2m² równolegle do pustej ściany. Powinno pomóc!
Skontaktuj się z nami i pozwól nam doradzić – postaramy się wskazać Ci, które rozwiązanie najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.


Szczególnie trudna sytuacja akustycznie

Jeśli z akustyką w pomieszczeniu jest szczególnie źle, to zapewne dlatego, że w pomieszczeniu większość powierzchni jest twarda: podłoga, ściany sufit, okna, a samo pomieszczenie relatywnie duże. Fale dźwiękowe odbijają się w nieskończoność tworząca bardzo uciążliwy pogłos.
Ścianki akustyczne pomogą, ale nie dokonają cudów. Należy wtedy pomyśleć o:
– regałach z książkami / segregatorami przy pustych ścianach
– wykładzinie
– ewentualnie podwieszanych panelach akustycznych
– wolnostojących ściankach zasłaniających twarde powierzchnie
– wydzielonych miejscach do rozmowy

przestrzeń biurowa z wydzielonym miejscem ciszy

 

Bardzo ważne, aby walczyć z hałasem stopniowo, to znaczy krok po kroku oceniając co zmiana którą się wprowadziło przyniosła.