Strona główna  /  Jak zaplanować biuro   /  Open Space, jak zaaranżować otwartą przestrzeń biura?
dobrze wygłuszone biuro w którym stoją ścianki tapicerowane w różnych kolorach

Open Space, jak zaaranżować otwartą przestrzeń biura?

Czym jest open space i jakie są jego zalety?

Open space to przestrzeń biurowa, w której z reguły brakuje fizycznych barier między pracownikami. Charakterystyczne w niej jest to, że ma w niej pokoi lub ścian oddzielających poszczególne miejsca pracy. Rozwiązanie to ma wiele zalet, wpływa na wzrost wydajności i jakości pracy. Dzięki niemu usprawnione są interakcje pomiędzy pracownikami- open space pomaga zbudować środowisko współpracy i wzajemnej motywacji. Dla pracodawcy jest to komfortowe rozwiązanie pod względem finansowym- pomaga zmniejszyć koszty przestrzeni biurowych. 

Jak poprawić akustykę przy open space?

Jedynym minusem przestrzeni open space jest hałas wynikający z ilości wielu osób w tym samym miejscu. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu- aby zadbać o akustykę w otwartych przestrzeniach, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ścianek akustycznych, są one jednocześnie korzystne w niwelowaniu hałasu, a także wspierają skoncentrowaną pracę. Ścianki skutecznie tłumią dźwięki i zatrzymują je w miejscu, zapobiegając rozchodzeniu się w przestrzeni biurowej. Dodatkowym atutem ścianek jest fakt, że odpowiednio dobrane mogą uatrakcyjnić wygląd biura np. dodając charakterystyczny kolor. 

Wydzielona przestrzeń na prywatne spotkania

W przestrzeni open space, tak jak w każdym biurze potrzebne jest miejsce zapewniające prywatność i komfort rozmów podczas spotkań biznesowych. Idealnym zastosowaniem spełniającym te potrzeby są budki akustyczne. Za jej pomocą można stworzyć salkę konferencyjną wpasowującą się w przestrzeń. Budki można stosować we wszystkich typach biur, są one dostępne w różnych rozmiarach, a ich prosta i solidna konstrukcja zapewniają szybki i łatwy montaż bez konieczności remontu. 

Wygoda i ergonomia zapewniona przez odpowiednie meble

Istotnym elementem przy tworzeniu przestrzeni do pracy jest zadbanie o odpowiednie meble, są one szczególnie ważne dla utrzymania wygody i ergonomii w biurze. Podczas wyboru biurek warto pamiętać o tym aby były odpowiednio szerokie, oraz aby posiadały możliwość regulacji wysokości. W przypadku krzeseł także ważne jest to czy mają one funkcję dopasowania do użytkownika, są obrotowe i zdrowe dla kręgosłupa. Meble biurowe są niezbędne do utrzymania wysokiej jakości pracy i najlepszych rezultatów. 

 

Open space to dobre rozwiązanie, które może przynieść korzyści dla pracowników w firmie. Jednak w celu uzyskania maksymalnej wydajności, musi on zostać odpowiednio zaplanowany. Podczas tworzenia takiej przestrzeni warto pamiętać o komforcie pracowników, zapewniając im ergonomicznie umeblowane miejsca pracy oraz właściwie dostosowaną akustykę.