Strona główna  /  Jak zaplanować biuro   /  Porównanie mechanizmów w fotelach biurowych – mechanizm typu synchronicznego, technologia Flextech, technologia Smart-Spring i inne

Porównanie mechanizmów w fotelach biurowych – mechanizm typu synchronicznego, technologia Flextech, technologia Smart-Spring i inne

Klasyczny mechnizm synchroniczny w fotelu obrotowym czy tzw. mechanizm stałego kontaktu, mechanika Flextech czy Smart Spring? Wybierając krzesło biurowe, należy zwrócić uwagę na mechanikę, ponieważ to ona wpływa na konfort i ergonomię siedzenia. Sercem każdego biurowego krzesła obrotowego jest mechanizm znajdujący się pod siedziskiem. Wspiera Cię w unikaniu „błędów siedzenia” i zachęca do aktywnego siedzenia, aby promować Twoje zdrowie. W ten sposób mechanizm może stymulować ruch, wspomagać układ sercowo-naczyniowy i odciążać krążki międzykręgowe – czyli odpowiedni mechanizm sprawia, że krzesło biurowe jest ergonomiczne, a siedzenie zdrowsze. Ten artykuł zawiera przegląd i opisy na temat różnych mechnizmów w fotelach biurowych i obrotowych. Dowiesz się, jaką funkcję pełni mechanizm, w jaki sposób przyczynia się do zdrowszego siedzenia, jakie są rodzaje i które wybrać.

Zadania i funkcje mechanizmów w fotelach biurowych

Mechanika jest elementem łączącym wszystkie ważne komponenty. Oznacza to, że mieści sprężynę gazową i łączy siedzisko z oparciem. Umożliwia zamocowanie elementów sterujących do regulacji
wysokości, regulacji ciężaru i blokady oparcia. Ich głównym zadaniem jest koordynacja ruchu siedziska i oparcia oraz przeciwstawianie się ciężarowi użytkownika. Określa więc, w jaki sposób możesz poruszać się na krześle i czy jesteś zachęcany do ruchu, czy nie. Ma to duży wpływ na Twoje zdrowie (patrz akapit „Zdrowe siedzenie dzięki ćwiczeniom”). Istnieją różne rodzaje machnizmów, które mogą mieć różne nazwy od różnych producentów. Zasadniczo jest to zwykle jeden z następujących typów: mechanika synchroniczna, mechanika automatyczna i mechanika 3D. Istnieją inne rodzaje mechanizmów, ale nie należy ich już instalować w wysokiej jakości krzesłach biurowych. Należą do nich mechanika stałego kontaktu i wahacza. Takie fotele biurowe nie wpływają prozdrowotnie na użytkownika. Często są nadal instalowane w niedrogich modelach z dużych sklepów meblowych i dyskontów.

Różne mechanizmy

Sześć najważniejszych rodzajów mechanizmów to stały kontakt, mechanizm wahacza, synchronizacji, automat, mechanika 3D (Flextech) oraz technologia Smart Spring. Poniżej znajdziesz zalety i wady każdego z nich.

1) System stałego kontaktu
System stałego kontaktu to tak zwany mechanizm asynchroniczny. Asynchroniczny oznacza, że siedzisko i oparcie nie poruszają się w tym samym czasie, ale są od siebie oddzielone. Kiedy odchylasz się do tyłu, porusza się tylko oparcie, a siedzisko pozostaje na swoim miejscu. Ta sekwencja ruchów tworzy „efekt ściągania koszuli”. Tył przesuwa się w górę i w dół po tkaninie oparcia, wyciągając koszulę ze spodni. Ponadto odcinek lędźwiowy traci kontakt z oparciem podczas odchylania się do tyłu. Ciało nie ma wsparcia, co powoduje duże obciążenie pleców i bioder. Dziś mechanizm stałego kontaktu można znaleźć tylko w niedrogim segmencie podstawowym (IKEA, dyskonty). Producenci wysokiej jakości krzeseł biurowych nadal nigdy nie stosują mechanizmów asynchronicznych ze względu na ich wady ergonomiczne i niski komfort siedzenia.

 

2) Mechnizm wahacza
Mechanizm wahacza działa podobnie do fotela bujanego. Oparcie i siedzisko są sztywno połączone. Widać to po wspólnej konstrukcji oparcia i siedziska. Kąt między siedziskiem a oparciem zawsze pozostaje taki sam. Ponieważ górna część ciała nie może się w ten sposób otworzyć, nie ma efektu prozdrowotnego. Tylko siedzisko kołysze się na kolumnie krzesła, co ma na celu uzyskanie efektu dynamicznego. Ten mechanizm jest odpowiedni dla krzeseł dla gości lub krzeseł konferencyjnych. Powinieneś unikać go przypadku biurowego krzesła obrotowego. Przykładami są Vitra Alu Chair, Ikea Langfjäll / Renberget.

 

3) Mechanizm synchroniczny
Mechanizm synchroniczny to klasyk wśród mechanizmów wysokiej jakości biurowych krzeseł obrotowych. Na przykład jest używany w EVERY Interior. Podczas odchylania się do tyłu następuje połączenie ruchu siedziska i oparcia. Siedzisko podąża za nachyleniem oparcia w stałym stosunku, np. 2:1 (oparcie: 10%, siedzisko: 5% nachylenia). Ta mechanika ma kilka zalet. Po pierwsze kręgosłup lędźwiowy pozostaje optymalnie podparty nawet w pozycji tylnej, ponieważ lordoza utrzymuje kontakt z plecami. Po drugie, nie ma efektu „bez koszulki”, ponieważ użytkownik nie przesuwa się w górę iw dół oparcia. Po trzecie, tego typu mechanizm zachęca do częstych zmian pozycji siedzącej, a tym samym promuje zdrowsze siedzenie.

 

4) Mechanizm synchroniczny typu „autolift”
System Autolift to specjalna forma mechanizmu synchronicznego, często nazywana automatem. Dzięki temu mechanizmowi waga użytkownika nie może być regulowana oddzielnie. Regulacja siły powrotu oparcia odbywa się automatycznie podczas siadania. Sekwencja ruchu jest taka sama jak w przypadku mechanizmu synchronicznego, ale poziom komfortu jest mniejszy, ponieważ ustawienie przeciwciśnienia nie może być dokładnie dopasowane do wagi użytkownika. Efektu dźwigni nie można zrekompensować w przypadku lekkich osób o długim tułowiu, co może zmniejszyć komfort siedzenia. Ten system ma przewagę nad mechanizmem synchronicznym tylko wtedy, gdy krzesło biurowe jest używane przez często zmieniające się osoby.

 

5) Mechanizm w technologii Flextech
Mechanizm Flextech, montowany w modelu EVERY Active, jest rozszerzeniem mechanizmu synchronicznego. Należy do kategorii mechaniki 3D lub 360 stopni. Wszystkie właściwości i zalety klasycznego mechanizmu synchronicznego są połączone z większą swobodą ruchu podczas siedzenia. Elastyczne ułożenie siedziska umożliwia ruchy na boki i do przodu, które mobilizują kręgosłup, odciążają krążki międzykręgowe i wspomagają układ sercowo-naczyniowy. Według Laboratorium Biomechaniki Ruchu w ETH Zurich, mechanizm Flextech pozwala na 4x większą swobodę ruchu bocznego, 3x większe otwarcie siedziska do przodu i do 100% więcej mikroruchów w porównaniu z mechanizmem synchronicznym bez Flextech.

 

6) Inteligentna technologia Smart Spring
Technologia Smart Spring została opracowana wyłącznie dla modelu PURE. Ta mechaniczna koncepcja została zaprojektowana od podstaw i opiera się na dynamicznym poliamidzie z włókna szklanego. Laboratorium Biomechaniki Ruchu przy Uniwersytecie w Zurich zmierzyło większą swobodę ruchu bocznego w fotelu biurowym Interstuhl PURE o 26 stopni na boki i 38-stopniowy kąt otwarcia podczas odchylania się do tyłu. Dzięki pełnej ruchomości fotela użytkownik nie jest ograniczany w swoich ruchach i wykluczona jest wymuszona postawa statyczna.Oprócz korzyści zdrowotnych jest niezwykle łatwy w użyciu. Regulacji wymaga jedynie wysokość
siedziska, reszta dopasowuje się do ciała użytkownika.

 

Jak zdrowiej siedzieć podczas pracy? Należy się poruszać!

Zbyt długie siedzenie może być szkodliwe dla zdrowia. Największy negatywny wpływ ma zbyt rzadka zmiana pozycji na krześle. Ogranicza to aktywność układu sercowo-naczyniowego i limfatycznego. Ponadto krążki międzykręgowe, które mają strukturę gąbki, nie są zaopatrzone w wystarczającą ilość minerałów.

Mechanizm fotela biurowego, który aktywnie zachęca użytkownika do ruchu, może zapobiec wielu problemom. Regularne zmienianie pozycji między postawą przednią, wyprostowaną i odchyloną do tyłu odciąża krążki międzykręgowe i zapobiega napięciom.

Dzięki mechanice 3D ciągłe mikroruchy stymulują głębokie mięśnie, szczególnie w obszarze miednicy i pleców.

Ruch na krześle biurowym ma wiele pozytywnych skutków dla zdrowia użytkownika. Kręgosłup jest mobilizowany przez ruchomość boczną siedziska, krążki międzykręgowe są odciążane przez odchylanie się do tyłu i do przodu, mobilizowany jest układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza się ryzyko zakrzepicy.

Podsumowując, krzesło biurowe z wysokiej jakości mechaniką w znacznym stopniu przyczynia się do dobrego samopoczucia w domowym biurze lub w pracy. Zdrowe i aktywne siedzenie wspiera również wydajność pracy, dzięki czemu użytkownik pozostaje produktywny przez cały dzień.

Jaki mechanizm fotela biurowego jest odpowiedni dla Ciebie?

Miejsca siedzące okazjonalne lub na krótki czas.

Mechanizm synchroniczny lub system Autolift jest odpowiedni dla osób, które muszą wykonywać krótkie prace siedząc przy biurku, ale chciałyby zaufać wysokiej jakości i ergonomicznemu krzesłu biurowemu. Podobnie odpowiednie będą do foteli konferencyjnych.

Osoba pracująca przy biurku wiele godzin

Jeśli korzystasz z krzesła przez cały dzień pracy, warto zainwestować w mechanizm 3D, abyś mógł aktywnie siedzieć. Zalecamy wybór technologii Flextech lub technologii Smart Spring, aby poprawiać swoje zdrowie i samopoczucie poprzez częste zmiany postawy.

Osoba z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa

Dla osób, które mają problemy z kręgosłupem aktywne siedzenie lub stanie jest zwykle najwygodniejszym i najzdrowszym sposobem wykonywania pracy przy biurku. Dlatego polecamy wybór foteli Interstuhl PURE lub Interstuhl EVERY Active.

Osoby chcące świadomie dbać o swoją formę

Sportowcy, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i lubią aktywnie spędzać czas, powinni postawić na technologię Smart Spring lub mechanizm synchroniczny Flextech.

Kilka osób, które wspólnie korzystają z tego samego biurka

Jeśli z tego samego miejsca pracy korzysta kilka osób dobrym rozwiązaniem jest system Smart Spring w fotelu Interstuhl PURE. Tutaj regulacja siły odchylenia opracia odbywa się automatycznie, więc nie każda osoba musi zmieniać ustawienie.