Strona główna  /  Akustyka biura   /  Rady i wskazówki w temacie akustyki biurowej

Rady i wskazówki w temacie akustyki biurowej

Problemy akustyczne wynikają przede wszystkim z otwartych struktur biurowych. W dużych pomieszczeniach dźwięk ma duże pole do rozchodzenia się, a poziom hałasu wzrasta z każdą rozmową i telefonem. Wiele gładkich powierzchni w biurze sprawia, że fale dźwiękowe są wielokrotnie odbijane, zamiast pochłaniać hałas. Biurka, szafki i gładkie ściany nie są w stanie pochłaniać dźwięku. Szkło, beton i tworzywa sztuczne zapewniają jedynie rozchodzenie się dźwięku po pomieszczeniu, zamiast go tłumić. Chętnie doradzimy, jakich problemów akustycznych można uniknąć w Twoim biurze i jak poprawić akustykę pomieszczenia.

Im bardziej komfortowo czuje się pracownik, tym bardziej jest zmotywowany do pójścia do pracy. Aby jednak móc aktywnie pracować w zespole, niezbędna jest dobra akustyka pomieszczenia. Do skoncentrowanej pracy w zespole niezbędne są zatem elementy akustyczne, które tworzą spokojną atmosferę i umożliwiają komunikację z członkami zespołu.

60 decybeli – taka jest głośność normalnej rozmowy
75 decybeli – taka wartość w dłużym okresie uważana jest za niezdrową

Rozwiązania dla dobrej akustyki w biurze
Jakie meble służą do zmniejszenia poziomu hałasu w biurze?

Dużym kłopotem wielu pomieszczeń są duże powierzchnie ścian. Dźwięk odbija się od nich tworząc pogłos. Wystarczy ustawić na środku ściankę o powierzchni około 2 m2, aby skutecznie zmniejszyć pogłos. Widać to dobrze na przykładzie fizjoterapii z Poznania:

W tym pomieszczeniu wcześniej panowało bardzo nieprzyjemne echo. Teraz fizjoterapeutka spokojnie rozmawia z pacjentem.

Ścianki działowe to również dobry sposób na pochłanianie bezpośredniego dźwięku, który występuje między dwoma miejscami pracy. W ten sposób dźwięk jest pochłaniany bezpośrednio u źródła i zamieniany na ciepło. Ponadto ścianki działowe oferują strefę prywatności.

Ścianki działowe mogą być również używane jako przegrody pomieszczeń do wyznaczania poszczególnych stref.

Przegrody akustyczne do biurek

Podobnie jak ścianki działowe, ścianki działowe pochłaniają bezpośredni dźwięk i zapewniają więcej prywatności, a tym samym przyjemniejsze uczucie w miejscu pracy. Są przymocowane bezpośrednio do stołu oraz mogą być umieszczone z boku biurka lub z przodu.

(realizacja w Wielkopolsce)

Zabudowy sufitowe, absorbery ścienne i obrazy akustyczne

W akustyce biur ważne jest, aby jedna z dwóch przeciwległych powierzchni była zawsze wyposażona w produkty efektywne akustycznie (choć nie musi to pokrywać całej powierzchni), aby dźwięk nie odbijał się od jednej ściany do drugiej. Wiele tych produktów oferuje również estetyczną wartość dodaną.

 

Dywany i kolumny akustyczne

Dywany ułożone w biurze redukują odgłos kroków i zapewniają ciszę, nawet gdy w pomieszczeniu panuje duży ruch. Kolumny akustyczne umieszczane są w rogach pomieszczenia w celu ograniczenia generowanego tam hałasu, co jest szczególnie korzystne w salach konferencyjnych.

Budki akustyczne

dobrze wygłuszone biuro w którym stoją ścianki tapicerowane w różnych kolorach

 

Budka akustyczna to pomieszczenie w pomieszczeniu. Oferuje absolutną ciszę, konieczną do pracy w skupieniu lub ważnych spotkań. Proponujemy trzy wielkości budki akustycznej. W najmniejszej z nich jedna osoba może telefonować lub przygotowywać kluczowe zadania. Większa oferuje już przestrzeń do niedużego kilkuosobowego spotkania. Oczywiście w zupełnej ciszy mimo otaczającego ją birowego gwaru. Największa z nich, to już całkiem poważny „wewnętrzny pokój”, w którym można przeprowadzić spotkanie lub szkolenie.

PLANOWANIE AKUSTYCZNE: ZNAJDŹ SKUTECZNE ROZWIĄZANIA

Hałas i pogłos prowadzą do stresu związanego z hałasem oraz osłabiają koncentrację i zdrowie. W ramach ergonomii systemowej przy planowaniu nowego biura uwzględniamy warunki akustyczne biura. Za pomocą odpowiednich środków specjalnie poprawiamy akustykę w biurze, również na istniejących powierzchniach.

PROJEKT BIURA Z AKUSTYKĄ: REALIZUJ EFEKTYWNIE

Środki akustyczne już dawno oznaczają coś więcej niż tylko pokonanie hałasu i pogłos. Za ich pomocą możemy wzbogacić projekt przestrzeni biurowej i zapewnić przejrzystość przestrzenną, komfort, lepsze warunki oświetleniowe czy nowe możliwości wypoczynku. Integrujemy rozwiązania dźwiękochłonne z koncepcją projektową Twojej firmy i możemy czerpać z szerokiej gamy kształtów, kolorów i materiałów.

SKUTECZNE ŚRODKI DLA LEPSZEJ AKUSTYKI W BIURZE

Opracowujemy indywidualne koncepcje rozwiązań i pokazujemy odpowiednie działania poprawiające sytuację akustyczną w biurze.