Strona główna  /  Jak zaplanować biuro   /  Jak sprawdzić czy biurka do biura są dobrej jakości?

Jak sprawdzić czy biurka do biura są dobrej jakości?

Powierzchnia stołu do biura

Upewnij się, że powierzchnia robocza biurka ma zaokrąglone krawędzie i ma satynową lub matową powierzchnię roboczą, która nie odbija światła i tym samym nie przeszkadza w pracy. Jako materiał na biurko polecamy wielowarstwową płytę wiórową. Prawdziwe drewno może się wypaczać, ponieważ drewno pracuje. Dlatego materiał ten nie jest stosowany na rynku profesjonalnych mebli biurowych.

Płyta wiórowa

Powinna być wielowarstwowa o dużej gęstości. Wykonana przez bardzo dobrego producenta. Wysoka stabilność jest gwarantowana przy grubości co najmniej 18 mm, a najlepiej 25 mm.

Powłoka blatu biurka

Powłoka ma decydujące znaczenie dla wrażenia dotykowego, jakości, a tym samym trwałości biurka. Dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę. Uważaj, aby nie wybrać foliowanych powierzchni roboczych. Cienka, podobna do papieru powierzchnia jest po prostu nakładana na materiał nośny. Tę powierzchnię można bardzo łatwo zarysować. Rezultat jest taki, że znajdująca się pod spodem płyta wiórowa wychodzi na wierzch. Cierpi na tym nie tylko estetyka, ale niektóre toksyczne opary kleju mogą również wydostawać się na zewnątrz.

Odpowiednią powłokę dla profesjonalnego mebla biurowego stanowi warstwa tworzywa sztucznego z żywicy melaminowej. Ta powłoka jest relatywnie tania, a przy tym zapewnia wysoką jakość. Oferuje następujące korzyści:

– jest odporna na blaknięcie
– brak szkodliwych emisji

– bardzo odporna na zarysowania
– można ją łatwo czyścić

– doskonała trwałość

Dodatkowo płytę melaminowaną dla biurek biurowych i szaf biurowych można zamówić w wielu kolorach, również jako znakomitą imitację prawdziwego drewna. Dzięki nowoczesnym technikom produkcyjnym mają one piękną strukturę drewna. Takim przykładem może być Dąb Milano oraz Dąb Halifax firmy Egger (kolory ekskluzywne Wiśniewski Office).

Fornir z prawdziwego drewna jest często używany w biurach zarządu lub w sektorze wyższej kadry zarządzającej. Na materiał nośny (zwykle jest to płyta wiórowa) nakładana jest warstwa forniru. Wrażenie i wygląd są niezrównane, miękkie, drewniane, wręcz ciepłe. Materiał ten ma jednak dwie zasadnicze wady. Cenę oraz wytrzymałość. Absolutnie nie nadaje się do codziennego użytku, ponieważ np. kubek gorącej kawy zostawi na takiej powierzchni ślad. Dlatego właśnie jest przeznaczony wyłącznie do stołów konferencyjnych lub gabinetów wysokiej kadry kierowniczej. Bardziej na pokaz niż do codziennego użytku.

 

Obrzeże biurka do biura

Materiał użyty do ochrony krawędzi blatów biurka nazywa się obrzeżem. Tutaj również foliowanie zapewnia niewystarczającą ochronę. Można by pomyśleć, że żywica melaminowa byłaby również tutaj materiałem z wyboru – ale tak nie jest! Chociaż melamina jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów stosowanych w obszarze powierzchni to jednak materiał ten jest zbyt twardy jako ochrona krawędzi. W rezultacie uderzenia mogłyby łatwo spowodować pęknięcie krawędzi. Rezultatem byłyby nieestetyczne pęknięcia i połamane krawędzie. Dlatego najlepszym sposobem jest tworzywo sztuczne nazywane ABS. Materiał jest wytrzymały, a jednocześnie elastyczny. Amortyzują one wszelkie uderzenia i sprawiają, że blat jest trwały. Krawędzie ABS powinny mieć grubość co najmniej 2 mm tam gdzie są narażone na uderzenia.

Odpowiednia stabilność biurka w biurze

Wysokiej jakości biurko stojące w poważnym biurze musi być absolutnie stabilne i w żadnym wypadku nie może się chwiać. Służy do tego konstrukcja biurka na którą składają się zespolone nogi i tzw. trawersy nazywane również belkami, które łączą nogi. Na taką konstrukcję nakładany jest blat z płyty melaminowanej. Blat jest przykręcany do trawersów (można powiedzieć do całej konstrukcji), a nie tylko do dwóch bocznych nóg stołu. Stół o głębokości 80 cm i szerokości ponad 140 cm powinien mieć 2 trawersy przechodzące na środku pod blatem. Gwarantuje to wysoką sztywność skrętną. Biurka niskiej jakości można poznać po tym, że do nogi są po prostu przyczenione do blatu, ewentualnie połączone z boku belkami.

Akcesoria do ergonomicznej pracy przy biurku

Każdy lubi czyste i uporządkowane miejsce pracy. Możesz łatwo pozbyć się irytujących kabli i zbyt małej ilości miejsca dzięki następującym akcesoriom:

  • kanał kablowy dostosowany do szerokości biurka oraz odpowiedni głęboki aby zmieścił osprzęt elektryczy
  • przelotki (bardzo ważne), na środku lub dwie po obu stronach biurka
  • mediaport, który wygodnie dostarczy prąd lub ładowanie na blat