Strona główna  /  Wszystkie   /  Biurko elektrycznie regulowane zyskiem dla firmy!

Biurko elektrycznie regulowane zyskiem dla firmy!

Dlaczego pozornie drogie biurko elektrycznie regulowane może być zyskiem dla firmy?

W ostatnich latach wzrosła świadomość dotycząca wyposażenia biura. Nieprawidłowe jego zaplanowanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, a przede wszystkim efektywności pracowników. Z przyjemnością doradzimy w sprawie mebli biurowych, w tym idealnego i odpowiedniego biurka.

Obecnie wielu z nas prowadzi tzw. siedzący tryb życia czyli znaczną cześć dnia spędzamy w bezruchu:

  • pracy
  • samochodzie
  • przy stole jedząc, rozmawiając

przez tysiące lat człowiek spędzał swoje życie w ciągłym ruchu. Polując, poszukując jedzenia, pracując na roli i fizycznie. Zaledwie od kilkudziesięciu lat tak dużo czasu w ciągu doby siedzi.

Nasze ciało stworzone jest do ruchu! Nie tylko mięśnie i stawy, ale też układ krążenia, układ oddechowy są tak zbudowane, że najlepiej funkcjonują gdy nasze ciało jest w ruchu. Co za tym idzie również nasz mózg działa wtedy sprawniej.

Jeśli dużo pracujemy siedząc, to nawet 30 minut joggingu dziennie nie zrekompensuje czasu jaki spędzamy bez ruchu. Konieczne jest jednoczesne ograniczenie godzin spędzanych w pozycji siedzącej.

Biurka z elektryczną regulacją wysokości pozwalają część pracy odbywać stojąc. Wydaje się, że to niewiele, ale samo wstawanie i siadanie, a potem praca w pozycji stojącej to już niemały ruch. Szczególnie, gdy jest regularny.

Będzie ono bardzo pomocne dla osób, które spędzają dużo czasu pracując w skupieniu, np. inżynierów, programistów, księgowych, planistów, grafików itd.  Zmiana wysokości odbywa się bardzo łatwo, za pomocą elektrycznego mechanizmu.

oświetlone biuro z dużymi oknami

Pozytywny efekt dynamicznego biurka:

  1. Większa efektywność, mniej bólu pleców i mniejsza liczba zwolnień chorobowych
  2. Dodatkowo – krótkie spotkanie na stojąco trwa średnio połowę krócej niż siedząc!
  3. Kiedy podchodzi do Ciebie inna osoba z pracy możesz wstać i unieś blat – będzie Wam się rozmawiało przyjemniej patrząc na siebie. Nikt nie musi kucać, klękać, a drugi unika nieprzyjemnej sytuacji. Łatwiej też pokazać projekt na monitorze.

Zastanów się:

  1. Jak często pracownicy Twojej firmy odchodzą od biurka „na kawę” dekoncentrując się?
  2. Jak długo w ciągu dnia faktycznie nie pracują?
  3. Biurko elektryczne jest ok. 1000 zł droższe od standardowego. Jaki to jest % miesięcznego / rocznego wynagrodzenia pracownika?

mężczyzna rozmawia telefonicznie z słuchawkami

Bardzo ważne jest, żeby nie zamienić długotrwałego siedzenia długim staniem. Należy dążyć do dwóch godzin dziennie pracy w pozycji stojącej. Ten cel powinno się osiągnąć krokami po 15 minut w ciągu godziny.

Regularnie wstając i siadając zmieniamy obciążenie ciała oraz pozwalamy określonym jego częściom odpocząć. W pozycji stojącej następuje zwiększona produkcja enzymów warunkujących zdrowie, przyspieszających krążenie oraz redukujących zmęczenie mięśni. Jednocześnie osiąga się stan zrównoważonego obciążenia. Sama czynność zmiany pozycji ciała ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Zmusza ono do pokonania siły ciążenia, co przekłada się na wzmocnienie odpowiednich mięśni szkieletowych. Wstawanie reguluje także poziom ciśnienia krwi.

Należy dodać, że w wielu krajach (Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia) biurko z elektryczną regulacją wysokości staje się standardowym wyposażeniem miejsca pracy biurowej.

pani pracuje przy laptopie

Zmniejszenie przestrzeni biurowej dzięki elektrycznie regulowanemu biurku.

Jak to możliwe?

Obecnie wiele firm zastanawia się nad wprowadzeniem pracy w trybie hybrydowym. Ma to naszym zdaniem bardzo głębokie uzasadnienie. Katalizatorem zmian była oczywiście pandemia COVID-19, ale możliwości techniczne istniały już od jakiegoś czasu.

Praca w trybie hybrydowym pozwala pracownikowi spędzić np. dwa dni na home office. Dzięki temu co jakiś czas odpocznie od gwaru biurowego, przygotuje zadanie które wymaga koncentracji.

A jednocześnie pozostałe dni spędzi klasycznie w biurze, co pozwoli spotkać mu się ze współpracownikami, wymienić pomysły skuteczniej niż online, porozmawiać z szefem w cztery oczy.

Jeśli pracownicy mieliby używać biurek tylko przez 3/5 czasu to być może firma potrzebuje ich mniej…? Wymiana biurek między sobą stwarza jednak problem dla osób wysokich. Biurko elektryczne umożliwia natychmiastowe ustawienie odpowiedniej dla każdego wysokości po przyjściu do pracy.

Ze względu na cechy, o których pisałem wcześniej biurko elektryk może być też dobrym „wynagrodzeniem” pracownikowi braku w pełni własnego miejsca pracy.