Strona główna  /  Wszystkie   /  Jak dobrać odpowiednią pozycję w fotelu biurowym?
dwoje pracowników rozmawia

Jak dobrać odpowiednią pozycję w fotelu biurowym?

Podstawa ergonomicznego miejsca pracy

Jak powinno wyglądać obrotowe krzesło biurowe?

Podstawowym wymaganiem ergonomicznego krzesła biurowego jest to, aby aktywnie wspierało ono pozycje siedzącą, a jednocześnie umożliwiało ruch. Aby zdrowo siedzieć potrzeba kilku funkcji:

  1. Wysokość siedzenia musi być płynnie regulowana.
  2. Siedzisko powinno być lekko zaokrąglone z przodu i tworzyć niewielki klin w tylnej części.
  3. Regulacja głębokości siedziska umożliwia jego przesuwanie
  4. Oparcie powinno zawierać tak zwane wybrzuszenie lędźwiowe, najlepiej regulowane (nie jesteśmy przecież wszyscy tego samego wzrostu).
  5. Pokrycie oparcia dobrze jeśli ma siatkę przepuszczającą parę wodną. Zapobiega to poceniu się podczas siedzenia.
  6. Bardzo ważne są również podłokietniki, których najważniejszą funkcją nie jest wcale wsparcie łokci podczas pisania (to oczywiście też, ale w mniejszym stopniu), a możliwość wsparcia się na nich podczas wstawania. Odciążamy w ten sposób odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Należy pamiętać, że w biurze siadamy i wstajemy tysiąc razy albo więcej w ciągu roku.
  7. Oparcie powinno oferować możliwość odchylania się w komfortowy sposób dla każdej osoby. Ponieważ każdy z nas ma inną wagę, moc odchylania i powracania oparcia powinna być regulowana, a najlepiej, żeby krzesło było wyposażone w automatyczną regulacją. Wtedy każdej osobie będzie przyjemnie odgiąć się w fotelu, a tym samym zapewnić tak konieczny w pracy ruch. Oparcie będzie płynnie wracać z plecami cały czas zapewniając podparcie.

loft z biurkami elektrycznymi

Jak optymalnie dopasować krzesło biurowe do biurka?

Usiądź tak, aby odcinek lędźwiowy kręgosłupa był oparty.
Wyreguluj wysokość krzesła – nogi powinny opierać się swobodnie na podłodze, a ręce pod kątem prostym na podłokietnikach i stole.  Optymalnie ustaw podłokietniki na wysokości blatu.
Stopy powinny opierać się na na podłodze.
Oczy powinny znajdować się na wysokości górnej linii monitora. Zalecana minimalna odległość od ekranu wynosi 55 cm.

Człowiek pracuje siedziąc zaledwie od kilkudziesięciu lat. Wcześniej przez tysiące lat był w ciągłym ruchu. I właśnie do ruchu jego ciało został stworzone, a nie do stałego siedzenia. Planując biuro powinniśmy z jednej strony zaplanować je logicznie, aby podstwowe narzędzia pracy mieć blisko, ale z drugiej pamiętać, że ruch to zdrowie – również w biurze. Warto na przykład iść porozmawić do kolegi / koleżanki, a nie dzwonić. A telefonując robić mały spacer.

Jak powiedział twórca nowoczesnej ortopedii, prof. Wiktor Dega, „ruchu nie da się zastąpić żadnym lekiem, natomiast ruch często może zastąpić lek”.
Nasze krzesła z linii Comfortline oraz siedzenia Premium Profim zostały zaprojektowane zgodnie z tym mottem.

mężczyzna rozmawia przez telefon przy biurku