Strona główna  /  Wszystkie   /  Praca hybrydowa

Praca hybrydowa

Jak doświadczenie związane z domowym biurem będzie kształtować świat pracy i relacje z biurem? Czy praca zdalna jest naszą przyszłością?
Spojrzenie na biuro po epidemii COVID-19 i na hybrydowy świat pracy.

Niektóre wydarzenia prowadzą do szybkich zmian w społeczeństwie. Jednym z takich wydarzeń jest pandemia. Niedługo miną dwa lata, odkąd miliony pracowników w ciągu kilku dni przeniosło się z biura do biura domowego. Dla wielu z nich była to absolutna nowość. Wiele osób jest z tego stanu rzeczy bardzo zadowolonych, ale jak wskazują badania zaczynają również zauważać niedogodności.

 

BIURO DOMOWE MA BARDZO WIELE ZALET

Liczne badania na ten temat wskazują zróżnicowany obraz. Wielu pracowników docenia elastyczność pod względem przestrzeni i czasu, jaką umożliwia domowe biuro. Brak dojazdów, możliwość bardziej samodzielnej pracy (nie „pod okiem szefa”), łatwiejsza opieka nad dziećmi – to tylko niektóre z zalet. Również firmY miały pozytywne doświadczenia podczas pandemii. Pracownicy byli zaangażowani – np. korzystali ze swojego prywatnego sprzętu, starali się współpracować z kolegami na odległość dzięki zdalnym spotkaniom.

 

…I MA TRWALE NEGATYWNE KONSEKWENCJE.

Wielu pracowników cierpi z powodu stresu (34%), ponieważ czuje się odizolowanych i samotnych. Ostatnie półtora roku wzmocniło klasyczny podział ról między mężczyznami i kobietami. Kobiety częściej zajmują się dziećmi, nauką w domu i obiadem. W domowym biurze wiele osób pracuje częściej poza zwykłymi godzinami pracy. Granice między pracą a życiem prywatnym zacierają się. 42% ankietowanych pracowników myślało o trudnościach i problemach w pracy poza pracą. 73,4% zgłosiło wyczerpanie, 67,5% odczuwało zdenerwowanie i szybkie rozdrażnienie. Rzadziej czuły się tak osoby, które pracowały wyłącznie w biurze. Badanie można podsumować w ten sposób, że osobom pracującym trwale z domu brakuje kontaktu z drugim człowiekiem oraz rozdzielenia życia prywatnego i zawodowego.

Inną kwestią jest, że często ze względu na nieodpowiednie wyposażenie stanowisk pracy w biurze domowym coraz więcej pracowników cierpi na bóle pleców, karku i głowy, a także przemęczone oczy. Wiele mieszkań i domów nie jest przeznaczonych do domowego biura. Oddzielne pokoje do pracy są rzadkością, 34% osób pracuje przy stole kuchennym lub przy stole jadalnym w salonie. Według ankiety przeprowadzonej przez Fellowes pracownicy często sami zamawiali meble, takie jak krzesło biurowe. 71% respondentów z siedmiu krajów europejskich samodzielnie zainwestowało w sprzęt.

 

HYBRYDOWE ŚRODOWISKO PRACY

Na początku pandemii spekulowano, że pozytywne doświadczenia związane z domowym biurem mogą doprowadzić wiele firm do odchudzenia i zmniejszenia powierzchni biurowej. Jednak według niedawnego badania tylko jedna na 17 firm planuje zmniejszyć swoje biuro. Wygląda na to, że wiele firm doskonale zdaje sobie sprawę z jego wagi. Ze strony pracowników zdecydowana większość opowiada się za biurem w domu (88%), ale przede wszystkim jako opcję. Jeden dzień w tygodniu wystarczyłby ponad połowie wszystkich respondentów, zgodnie z ankietą Fellowes.

 

W CZASIE PANDEMII PRZYSPIESZYŁO WIELE ZMIAN I CYFRYZACJI W FIRMACH. W JAKIM KIERUNKU ZMIENI SIĘ BIURO?

Instytut Ekonomiki i Organizacji Pracy im. Fraunhofera w badaniu Home Office Experience z jesieni 2020 r. doszedł do wniosku, że w przyszłości pracownicy będą świadomie podejmować decyzję za lub przeciw dniu pracy w biurze w przyszłości. Cześciej będą oceniać plusy i minusy w danym dniu / tygodniu. Kiedy biuro jest warte pojawienia się w nim? Przede wszystkim Instytut Fraunhofer lokalizuje w biurze przestrzeń do pracy w skupieniu, a także do wymiany myśli i pracy zespołowej. Możliwość pracy skupionej w biurze pozostaje ważna m.in. dlatego, że wiele osób nie ma w mieszkaniu lub domu możliwości pracy w koncentracji. Biuro odgrywa również ważną rolę w wymianie pomysłów, networkingu, przepływie informacji i kreatywności. Zgodnie z tym badaniem przyszłość świata pracy nie jest cyfrowa, jest hybrydowa.

 

BIURO PO KORONAWIRUSIE

Z opcją biura domowego, nie wszyscy pracownicy będą w firmie w tym samym czasie. Może to oznaczać, że wiele biur pożegna się z osobistym miejscem pracy. Udostępnianie biurka połączone z systemami rezerwacyjnymi może sprawdzić się w wielu firmach. Na uzyskanej przestrzeni powstaną dodatkowe pomieszczenia do pracy projektowej i spotkań oraz miejsca do otwartej, swobodnej pracy. Strefy te mają promować spotkania i wymianę myśli. Dzięki temu w przyszłości będą rosły również wymagania dotyczące akustyki i klimatu w biurze.

 

DZIAŁY W FIRMACH

Jeśli faktycznie pracownicy nie mieliby własnych biurek, tylko zajmowali wolne miejsca, kiedy są w biurze, to powierzchnie w firmach, które wcześniej były oddzielone przestrzennie i technicznie, mogą się zbliżyć, mieszać i lepiej wymieniać dzięki nowemu wykorzystaniu przestrzeni. Hybrydowy świat pracy otwiera również nowe możliwości w rekrutacji. Wykwalifikowani pracownicy i talenty, którzy mieszkają w innych miastach i nie chcą rezygnować z centrum swojego życia dla pracy, mogą zostać łatwiej pozyskani.

 

BIURO POMOŻE SPROSTAĆ WYZWANIOM BIZNESOWYM

Połączenie dwóch modeli pracy, home office i biura oraz wykorzystanie ich zalet będzie nie lada wyzwaniem. Firmy i pracownicy stają przed nowymi obowiązkami. W przyszłości firmy będą musiały bardziej niż dotychczas martwić się o sprzęt, wsparcie techniczne czy ergonomiczne meble do domowego biura. Aby nowy miks i cyfrowa transformacja odniosły sukces w dłuższej perspektywie, powinny być przemyślane. Przed firmami czas uczenia się i eksperymentowania w wielu dziedzinach: od kultury korporacyjnej, przez stosowanie odpowiednich narzędzi i wiedzy cyfrowej, po model biznesowy.

Biuro zawsze było czymś więcej niż miejscem pracy. To miejsce społeczne i miejsce innowacji. Biuro nie tylko sprosta wyzwaniom, ale pomoże opanować zadania przyszłości.

Opracowanie na podstawie:

https://www.fit.fraunhofer.de/de/presse/20-07-07_fraunhofer-umfrage-homeoffice-ist-digitales-arbeiten-unsere-zukunft.html
https://www.fit.fraunhofer.de/de/geschaeftsfelder/kooperationssysteme/homeoffice-studie.html
https://fellowes.pl/blog/domowe-biuro-nieprzystosowane-do-pracy-o23gc58-one.html